
Co je CBGA?
Kanabinoidy, přirozeně se vyskytující látky v konopí, jsou předmětem rostoucího vědeckého zájmu. Jedním z nich je kanabigerolová kyselina (CBGA), známá jako "praotec" všech kanabinoidů. Nedávné studie naznačují, že CBGA by mohla hrát významnou roli v léčbě různých zdravotních problémů, od kardiovaskulárních onemocnění přes metabolické poruchy až po rakovinu. Tento text se zaměřuje na objasnění důležitosti CBGA a na přehled jejího potenciálu pro budoucí medicínu.

Zrození CBGA
O existenci CBG
(kanabigerolu) se ví již více než 50 let. O třicet let později na jejich práci
navázali japonští vědci objevem, že CBGA je jeho "rodičem". Navzdory dlouhé
historii však nebylo CBGA podrobeno tak rozsáhlému výzkumu. Velká část experimentů s CBGA se zaměřovala na dlouhodobou produkci THCA pro
farmaceutické a výzkumné účely, přičemž se výzkumy soustředily hlavně na
mechanismus přeměny CBGA na THCA.
Kalifornský vědecký tým letos publikoval studii o kompletní syntéze
kanabinoidů, kde se zmiňuje i CBGA.
CBGA je základní sloučeninou přítomnou v konopí. Dalo by se říct, že CBGA je "praotcem" všech kanabinoidů. Z něj se tvoří tři hlavní kanabinoidní linie:
- THCA (tetrahydrokanabinolová kyselina)
- CBDA (kanabidiolová kyselina)
- CBCA (kanabichromenová kyselina)

Potenciální zdravotní přínosy CBGA
Ačkoli výzkumy zaměřené na zdravotní přínosy CBGA byly zatím prováděny jen v omezeném rozsahu, předběžné studie naznačují jeho možné benefity.
Kardiovaskulární onemocnění
CBGA by mohlo pomoci diabetikům zvládat některé komplikace a přidružené nemoci
spojené s touto chorobou, například kardiovaskulární onemocnění. Výzkum CBGA
prováděný in vitro ukázal, že dokáže účinně potlačit enzym zvaný aldóza
reduktáza, který je hlavním "viníkem" oxidačního stresu vedoucího k srdečním a
dalším problémům.
Syntetické látky potlačující tento enzym často způsobují řadu vedlejších
účinků, takže lék vyvinutý na bázi CBGA by mohl být velmi prospěšný.
Metabolické poruchy
Další vědecký tým objevil v CBGA potenciál pomoci při léčbě metabolických poruch. Letošní studie in silico (počítačová simulace) se zaměřila na úlohu CBGA při aktivaci receptorů proliferátorů peroxizomů (PPARs), které regulují metabolismus. Když tyto receptory nefungují správně, může to vést k rozvoji nemocí, jako je cukrovka, vysoký cholesterol nebo poruchy metabolismu lipidů. Studie ukazuje, že CBGA dokáže stimulovat PPAR receptory a tím podpořit lipidový metabolismus. Pro potvrzení těchto výsledků jsou však nutné další pokusy na lidech a zvířatech.
Rakovina tlustého střeva
CBGA by se mohlo v budoucnu stát významným prostředkem v boji proti rakovině
tlustého střeva, což je třetí nejčastější typ rakoviny a čtvrtý nejčastější
důvod úmrtí na rakovinu. Vědci zkoumali cytotoxické účinky CBGA a zjistili, že
tato látka nejen ničí buňky způsobující rakovinu tlustého střeva, ale zároveň
brání jejímu rozvoji a narušuje oběh těchto buněk.
Ačkoli je zapotřebí více výzkumů, vědci jsou již nyní přesvědčeni, že CBGA
dokáže efektivně cílit na rakovinotvorné buňky a současně poskytovat prevenci
proti růstu a šíření polypů, které mohou bez léčby přerůst v karcinomy.
COVID-19
Sloučeniny obsažené v konopí mohou zabránit infekci virem způsobujícím onemocnění Covid-19 tím, že blokují jeho vstup do buněk. K tomuto závěru dospěla studie, kterou tento týden zveřejnili vědci z Oregon State University. Výzkumná zpráva s názvem "Kanabinoidy blokují vstup SARS-CoV-2 a jeho nových variant do buněk" byla v pondělí publikována online v časopise Journal of Natural Products.
Vědci zjistili, že dvě kanabinoidní kyseliny běžně se vyskytující v odrůdách technického konopí, konkrétně kanabigerolová kyselina (CBGA) a kanabidiolová kyselina (CBDA), se dokáží vázat na spike protein viru SARS-CoV-2, který způsobuje Covid-19. Tím, že se tyto sloučeniny navážou na spike protein, mohou zabránit viru ve vstupu do buněk a vzniku infekce, což otevírá nové možnosti prevence a léčby tohoto onemocnění.
Závěr
CBGA se ukazuje jako slibná sloučenina s širokým spektrem možných využití. Ačkoli výzkum teprve začíná, první výsledky naznačují její potenciál pro léčbu závažných zdravotních problémů, jako jsou srdeční onemocnění, metabolické poruchy či rakovina tlustého střeva. Pokud se potvrdí účinky zjištěné v laboratorních studiích, mohlo by CBGA přinést revoluční změny do farmaceutického průmyslu a poskytnout nové možnosti léčby nemocí, které dnes vyžadují nákladné a často neefektivní metody. Vývoj a další výzkumy CBGA proto představují krok směrem k lepší a dostupnější medicíně.
ZDROJE:
HERRINGTON, A. J., 2022. Study finds cannabis compounds prevent infection by Covid-19 virus. Forbes [online] [accessed. 2024-12-15]. Available at: https://www.forbes.com/sites/ajherrington/2022/01/11/study-finds-cannabis-compounds-prevent-infection-by-covid-19-virus/?sh=66cbcae01753
LÉČEBNÉ KONOPÍ S.R.O and -, 2021. Čo je zač CBGA (kyselina kanabigerolová)? www.cannapio.sk [online] [accessed. 2024-12-15]. Available at: https://www.cannapio.sk/a/co-je-zac-cbga-kyselina-kanabigerolova