
Co je kratom?
Mitragyna speciosa, z níž se následně vyrábí kratom, je tropickým stromem dorůstajícím až do výšky 25 metrů pocházejícím z jihovýchodní Asie, která je dodnes jeho domovinou. Jeho listy v sobě mají obsaženu chemickou látku zvanou mitragynin, jež může mít na lidský organismus podobné účinky jako například opioidy či stimulanty. Krom zmíněného mitragyninu obsahuje tento strom i další účinné indolové alkaloidy, zejména pak 7-hydroxymitragynin.
Samotný kratom je poté označením převzatým z thajštiny pro sušené listy Mitragyny speciosy, které se používají již po stovky let v tradiční asijské medicíně jakožto rostlina pomáhající se zvýšením bdělosti a dodáním energie. Jednoduše lze tedy konstatovat, že se jedná o staletími prověřený povzbuzující prostředek pro lepší výkonnost. Jakožto bylinný doplněk stravy se sice kratom používá již dlouho, avšak v posledních letech se v západní civilizaci začal využívat i ke zvládání abstinenčních příznaků drogových závislostí či v boji proti kašli, bolestem, depresím nebo úzkostem. Nicméně zatím neexistují studie, jež by tyto účinky kratomu 100% potvrdily.

Mimo to se kratom dělí i podle barev. V zásadě lze říci, že červený kratom má obecně vzato pro tělo nejvíce zklidňující efekt, zatímco zelený kratom dokáže lépe navodit euforické pocity. Bílý kratom zas nejlépe zvládá pomoci s dodáním energie.
Zelený kratom
Základní rozdělení kratomu můžeme charakterizovat na základě stáří rostliny. S tím souvisí barva, vlastnosti a účinky kratomu. Zelený kratom se považuje za rostlinu, která stále dozrává. Takový typ kratomu má uklidňující účinky, eliminuje stres a způsobuje lehkou euforii. Zároveň zelený kratom povzbuzuje k lepší koncentraci. Jedná se o druh kratomu, který je kompromisem mezi bílým a červeným kratomem. Lidově můžeme říct, že se jedná o zlatou střední cestu, která se doporučuje nezkušeným sběratelům.
Bílý kratom
Nejmladší kratom se označuje jako bílý. Žilnatina bíle barvy značí, že se jedná o kratom, který není dozrálý. Suší se velmi pomalu a bez přímého slunečního záření. Bílý kratom má hrudkovitější texturu než třeba zelený kratom. Odrůdy kratomu pocházející ze skupiny bílých ''listů'' jsou známé pro své energizující a mírumilovné účinky.
Červený kratom
Červené žilky na listu kratomu se vytváří tehdy, kdy je kratom plně dozrálý. Fakt, že jsou tyto listy dozrálé, může v některých lidech vzbuzovat dojem, že je to ten nejlepší kratom. To však je zavádějící. Nejlepší kratom neexistuje. Druhy kratomu se volí na základě různorodých účinků. Musíte vědět, že různé žilkování na listech má jedinečný profil alkaloidů, který přispívá ke spektru účinků. Červený kratom s červenou žilnatinou nese nejvyváženější alkaloidní profil, který mu dodává maximální sílu.
Rizika
Každá mince má dvě strany, nejinak je tomu i v případě kratomu, který má vedle pozitivních účinků na organismus i několik rizik. Mezi největší rizika užívání kratomu patří pochopitelně výskyt závislosti na něm. Naopak riziko předávkování je prakticky zanedbatelné, neboť smrtelná dávka kratomu je odhadována na přibližně 200 miligramů na kilogram tělesné hmotnosti.
Vedlejších účinků je na každý pád více než dosti, mezi ty vůbec nejčastější můžeme zařadit:
- ztráta chuti k jídlu
- citelný úbytek hmotnosti
- nespavost
- zácpa
- zarudnutí tváří
- sucho v ústech
- bolest svalů
Krom fyzických změn dokáže kratom ovlivnit i fungování mysli a nervového systému, což může vést k závratím, halucinacím či bludům. Vedlejší účinky se nicméně plně začínají projevovat zejména až při dlouhodobějším užívání kratomu.