
Kratom: vliv na psychiku (studie)
Kratom (Mitragyna speciosa) je psychoaktivní rostlina pocházející z jihovýchodní Asie, která získává stále větší pozornost jako potenciální terapeutická látka. I když většina dosavadního výzkumu kratomu se zaměřuje na jeho analgetické účinky, jeho užívání přináší také významné přínosy a rizika pro duševní zdraví.
Hlavní poznatky
- Kratom je psychoaktivní rostlina, která získává stále větší mezinárodní pozornost.
- Užívání kratomu s sebou nese rizika i přínosy pro duševní zdraví, jež vyžadují další výzkum.
- Kratom může pomoci jako nástroj snižování škod pro uživatele, kteří se chtějí zbavit závislosti na opioidech.
- U některých lidí kratom zlepšuje náladu a zmírňuje úzkost.
- Abstinenční příznaky a riziko závislosti u kratomu jsou většinou mírné ve srovnání s opioidy.
Shrnutí
Kratom (Mitragyna speciosa), rostlina z čeledi mořenovitých, se po staletí používá v jihovýchodní Asii k léčbě bolestí, průjmu, kašle nebo jako náhrada opiátů a pomoc při jejich odvykání. Kratom se konzumuje žvýkáním listů, přípravou čaje nebo kouřením. V posledních letech se jeho používání rozšířilo i do Severní Ameriky a Evropy, kde je dostupný ve formě prášků, kapslí či extraktů. Tento nárůst vyvolal obavy o jeho bezpečnost, často provázené přehnanými mediálními zprávami, což ztěžuje objektivní zhodnocení jeho přínosů a rizik.
V medicínské literatuře se objevilo několik kazuistik upozorňujících na možné vedlejší účinky, jako je toxicita jater nebo dokonce smrt. Tato zprávy vedly k varováním od vládních agentur, například CDC a DEA v USA, které doporučují přísnější regulaci kratomu. Obavy ohledně jeho užívání jsou často přehnané a mohou vést ke stigmatizaci uživatelů a k vytvoření přísných, neúčinných zákonů.
Díky své možné roli v boji proti opioidní krizi a jeho potenciálu pozitivně ovlivnit duševní zdraví je výzkum kratomu prioritní. Tato systematická recenze poskytuje přehled současných poznatků o vlivu kratomu na duševní zdraví a má za cíl informovat odborníky, politiky i výzkumníky o jeho potenciálních přínosech a rizicích.
Redukce problémů
Redukce škod zahrnuje náhradu jedné látky jinou s cílem omezit nebo nahradit problematické látky. Substituce, například dlouhodobě působícími opioidy jako je metadon nebo buprenorfin, snižuje riziko zneužívání nebezpečnějších látek (např. oxykodon, heroin) a existuje důkaz, že konopí může nahradit alkohol nebo kokain. Výzkumy naznačují, že kratom se v Asii používá jako náhražka ke snížení škod. Studie v severní Malajsii zahrnula 136 uživatelů kratomu, z nichž 90 % uvedlo, že kratom jim pomohl při odvykání opioidů. Podobně průzkum se 293 dospělými muži zjistil, že 15 % užívá kratom ke snížení závislosti na nelegálních látkách nebo k úlevě od abstinenčních příznaků.
V americkém průzkumu u více než 8 000 respondentů téměř polovina uvedla, že kratom jim pomohl omezit nebo ukončit užívání opioidů. Kratom byl považován za účinný při dávce 5 g pro omezení užívání opioidů. Studie také ukázala, že lidé bez zdravotního pojištění a ve věku 21–30 let jej častěji užívají pro snižování škod spojených s jinými látkami.

Nálada
Nižší dávky kratomu mají údajně povzbudivý efekt, zatímco vyšší dávky mají uklidňující účinky. Malajský průzkum s 293 muži ukázal, že 29 % užívá kratom pro zvýšení energie a 6 % k lepší náladě nebo proti nudě. V další studii z USA 30 % respondentů uvedlo zlepšení pohody a téměř 9 % zvýšení energie po užití kratomu. Zhruba 66 % respondentů uvedlo, že užívá kratom k úlevě od negativních duševních stavů, včetně úzkosti a deprese. Pozitivní účinky se vztahovaly na dávky do 5 g, přičemž vyšší dávky byly spojeny s výraznějšími účinky. Přesto může náhlé vysazení kratomu vést k opačným efektům, jako je deprese, podrážděnost a zvýšená úzkost.
Vedlejší účinky
Studie popisují vedlejší účinky spojené s kratomem, včetně závislosti, tolerance a abstinenčních příznaků. Malajská studie se 293 častými uživateli zjistila, že 73 % zažilo abstinenční příznaky po vysazení kratomu. V USA byla míra abstinenčních příznaků nižší, mezi 9–10 %.
Podle výzkumu v Thajsku se příznaky abstinence skládají z několika kategorií: touha a únava, nespavost a svalové křeče, změny nálady a tělesné příznaky (Saingam et al., 2016). Abstinenční příznaky kratomu jsou sice nepříjemné, ale mírnější a kratší než u opioidů. Kromě toho pouze 3 % respondentů uvedla, že vyhledala psychiatrickou pomoc kvůli užívání kratomu.
Výsledky
Výzkum vlivů kratomu na člověka, zejména na duševní zdraví, je teprve na počátku, což dokládá nedostatek kvalitních studií. Většina studií nezahrnuje dostatečně ženy. Interpretace výsledků je komplikovaná rozdíly mezi uživateli – například užívání kratomu v jihovýchodní Asii má kulturní kontext odlišný od příležitostného užívání v USA.
Výsledky ukazují, že kratom má nižší riziko závislosti než opioidy a je méně pravděpodobné, že způsobí předávkování. Kratom může fungovat jako nástroj snižování škod při užívání opioidů, což potvrzuje jeho využití jako náhrady za opioidy. Z pohledu účinků na náladu se kratom jeví spíše jako stimulant; v nízkých dávkách zvyšuje energii a náladu, vyšší dávky mohou mít anxiolytické účinky. K ověření těchto účinků je však potřeba další výzkum, zvláště co se týče dlouhodobého užívání.
Z dostupných studií nevyplývají zásadní duševní rizika, kromě možnosti mírné závislosti. Výskyt psychotických symptomů byl velmi nízký, což naznačuje minimální riziko psychózy. Naše přehledová studie naznačuje, že užívání kratomu může mít duševní přínosy, je však nutné další kvalitní výzkumy, zejména zaměřené na ženy a kulturně odlišné skupiny.
Závěr
Výsledky naznačují, že kratom má potenciál sloužit jako nástroj ke snižování škod, zejména jako náhrada za opioidy pro osoby závislé na těchto látkách. Kratom také u mnoha uživatelů zlepšuje náladu a zmírňuje úzkost. Negativní účinky na duševní zdraví – zejména abstinenční příznaky – se zdají být ve srovnání s opioidy většinou mírné, ačkoli pro některé uživatele může být abstinence obtížná a nepříjemná.
Tyto poznatky jsou užitečné pro odborníky v oblasti duševního zdraví a léčby závislostí, politiky i výzkumníky, kteří se zabývají účinky kratomu na duševní zdraví.
ZDROJE:
SWOGGER, Marc T. a WALSH, Zach. Kratom use and mental health: A systematic review. Online. Drug and alcohol dependence. 2018, roč. 183, s. 134-140. ISSN 0376-8716. Dostupné z: https://doi.org/10.1016/j.drugalcdep.2017.10.012.