
Legislativa kratomu ve světě
Je zajímavé, že zatímco některé vlády teprve začínají uvažovat o regulaci kratomu, jiné země naopak ruší dříve zavedené zákazy této látky. To je případ amerického státu Illinois, kde byly mitragynin a 7-hydroxymitragynin původně zařazeny mezi kontrolované látky podle Schedule I, ale později byly z této kategorie vyňaty a nyní jsou upraveny zákonem o kontrole kratomu, který povoluje legální nákup a držení osobám starším 18 let.

Legislativa
v České republice
V České republice momentálně neexistuje legislativa, která by zakazovala kratom. Mitragyna speciosa ani její účinné alkaloidy nejsou uvedeny v nařízení vlády č. 463/2013 Sb. a jeho novelách, tedy nejsou zařazeny mezi omamné a psychotropní látky či vybrané přípravky. Kratom je tedy zatím v ČR legální, avšak není schválen jako potravina určená ke konzumaci, což částečně omezuje jeho prodej právě jako potraviny.

Novela zákona
V České republice se již delší dobu diskutuje o vytvoření nové kategorie psychomodulačních látek, kam by mohl být zařazen i kratom. Tato kategorie by poskytla lepší legislativní rámec pro kratom než současné označení jako "nová potravina." Kromě kratomu by sem spadaly i další podobné látky.
Seznam by zahrnoval psychomodulační látky s nízkým zdravotním rizikem. Podle předběžného návrhu by méně rizikové látky mohly být prodávány dospělým osobám za určitých podmínek, s přísnou kontrolou a bez reklamy. Výrobky by mohly být prodávány pouze lidem nad 18 let a jen ve specializovaných obchodech. Zboží nesmí připomínat cukrovinky a prodej přes automaty by byl zakázán. U internetového prodeje by byla zavedena povinnost ověřování věku. Dodržování pravidel prodeje by kontrolovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce, zatímco Rada pro rozhlasové a televizní vysílání by dohlížela na zákaz reklamy. Distributoři a prodejci by museli mít povolení od Ministerstva zdravotnictví. Novela byla schválena Poslaneckou sněmovnou v květnu 2024 a čeká na potvrzení Senátu a Evropské komise.
Kromě psychomodulačních látek se projednává i kategorie psychoaktivních látek, které mají neznámé zdravotní dopady. Jejich prodej by nebyl povolen a jejich účinky by byly zkoumány po dobu až dvou let před případným přeřazením na jiný seznam. Zařazení látek by navrhovalo Ministerstvo zdravotnictví spolu s odborníky ze Státního zdravotního ústavu a Odboru protidrogové politiky. Vedle seznamu zakázaných omamných látek by tak vznikly ještě další dva oficiální seznamy, které reagují na potřebu regulace nových látek.

Postoj
některých států
Právní postavení kratomu se liší podle jednotlivých zemí a regionů. V některých státech je kratom zakázán, zatímco jinde je legální nebo podléhá určité regulaci. Ani v zemích, odkud Mitragyna speciosa pochází, neexistuje jednotný přístup k jeho legislativní úpravě.

Právní
status kratomu v Thajsku
Thajsko původně regulovalo kratom na základě zákona z roku 1943. V roce 1979 byl kratom zařazen na seznam kontrolovaných látek podle thajského zákona o narkotikách, kde byl klasifikován jako látka kategorie 5. To znamenalo, že jeho výroba, držení, prodej a užívání byly bez povolení zakázány. V roce 2018 došlo k významné změně, kdy Thajsko legalizovalo užívání kratomu pro lékařské a výzkumné účely, čímž umožnilo jednotlivcům žádat o licence na jeho pěstování, držení a prodej pro tyto účely. Rekreační užívání a držení však nadále zůstávalo nelegální a sankce za neoprávněné nakládání s kratomem byly přísné.
Dne 24. srpna 2021 byl kratom v Thajsku vyřazen ze seznamu narkotik, čímž došlo k jeho dekriminalizaci a legalizaci. V následujících letech byly zavedeny četné úpravy zákonů týkajících se prodeje, držení a užívání kratomu. Nejnovější legislativa, která vstoupila v platnost 9. června 2022, povoluje zemědělcům a jednotlivcům prodávat kratomové produkty, včetně potravin a nápojů, i online. Tento zákon však zakazuje prodej kratomu nezletilým, těhotným a kojícím ženám a v prostorách škol. Dále je zakázán dovoz a vývoz kratomových listů bez souhlasu Úřadu pro kontrolu narkotik a reklama podporující užívání kratomu je rovněž zakázána.

Právní status kratomu ve východních zemích
V zemích jako Malajsie, Myanmar, Indonésie, Vietnam, Jižní Korea a Rusko je kratom stále nelegální. V Indonésii jsou listy Mitragyna speciosa zakázány jako surovina pro tradiční medicínu a doplňky stravy, avšak neexistuje žádný předpis, který by zakazoval jeho pěstování, distribuci nebo uvádění na trh.

Právní status kratomu
v Austrálii a na Novém Zélandu
Australské zákony přísně zakazují nelegální prodej, distribuci, používání a výrobu kratomu a mitragyninu, přičemž Mitragyna speciosa může být použita pouze pro výzkumné účely. V sousedním Novém Zélandu je kratom klasifikován jako lék na předpis a jakékoli jiné jeho použití je zakázáno.

Právní status kratomu
v Evropě
V Evropě je kratom nelegální nebo podléhá regulaci v zemích jako Polsko, Švýcarsko, Rumunsko, Švédsko, Finsko, Dánsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Francie, Itálie, Spojené království, Portugalsko a Turecko. Na Slovensku byl kratom zakázán 16. prosince 2021. Naopak v zemích jako Česká republika, Německo, Rakousko, Belgie, Řecko, Španělsko, Maďarsko a Nizozemsko není kratom klasifikován jako nelegální látka.

Právní
status kratomu v USA – záměr DEA
Kratom je legální ve většině států USA, konkrétně ve 43 z 50 států. I tam však často podléhá určitým omezením nebo je nelegální v některých městech či regionech. Například ve státech Illinois a New Hampshire je povoleno užívání kratomu pouze osobám starším 18 let, zatímco v Tennessee je legální jen pro osoby starší 21 let. Kratom je přísně zakázán ve státech Alabama, Arkansas, Indiana, Vermont, Wisconsin a Rhode Island.
V roce 2016 DEA oznámila svůj záměr dočasně zařadit dvě psychoaktivní látky obsažené v kratomu (mitragynin a 7-hydroxymitragynin) na seznam I kontrolovaných látek, což jsou drogy s vysokým rizikem zneužití a závislosti. Tento návrh však vyvolal silný odpor ze strany pacientů a zájmových skupin. Na základě petice DEA změnila svůj postoj a stáhla tento záměr, s odkazem na potřebu dalšího vědeckého zhodnocení ze strany FDA. V roce 2017 FDA varovala před riziky spojenými s užíváním kratomu. Zatímco probíhá další hodnocení, FDA varuje spotřebitele, aby se vyhnuli produktům obsahujícím kratom nebo jeho psychoaktivní sloučeniny. V současnosti FDA kratom neschválila pro žádné lékařské použití a DEA ho stále považuje za látku, která vzbuzuje obavy.
Závěr
Kratom, přírodní substance s psychoaktivními vlastnostmi, má v různých zemích odlišný právní status. Zatímco v některých státech, jako jsou Thajsko a USA, došlo k legislativním změnám, které umožnily jeho použití pro lékařské a výzkumné účely, v jiných zemích, jako je Austrálie, je jeho prodej a užívání přísně zakázáno. V Evropě se kratom nachází na hranici legality, s některými státy, kde je zakázán, a jinými, kde je povolen. Diskuze o regulaci kratomu a jeho potenciálních rizicích i přínosech pokračuje, což odráží potřebu jasnějších a jednotnějších pravidel na mezinárodní úrovni.
ZDROJE:
KVASNIČKOVÁ, Pavla. Kratom a jeho psychoaktivní složky. 2024. Upce.cz [online]. Available at: https://dk.upce.cz/server/api/core/bitstreams/d5af90f2-107b-47c0-99fc-ada8cf5921a2/content