Marihuana: Tresty ve světě

31.10.2024

Mnozí z vás si jistě přejí den, kdy zákon projde změnou a marihuana se stane legálně dostupnou. Tato změna by mohla pomoci řadě lidí v léčbě nemocí, aniž by byli nuceni získávat ji nelegálními cestami, což je bohužel stále běžná praxe.

Realita je však taková, že marihuana je dnes kriminalizována, a to často s velmi přísnými tresty za její držení a užívání. V dnešním článku se zaměříme na různé země a jejich právní úpravy v této oblasti. Na konkrétních případech si přiblížíme, jaké důsledky mohou nastat pro ty, kteří místní zákony nedodržují. 

Thajsko

Na první pohled působí Thajsko jako přívětivá destinace, kterou turisté obdivují pro její bohatou kulturu, architektonické skvosty a srdečný přístup místních obyvatel. Za touto přitažlivou fasádou se však skrývá stinná stránka v podobě rozšiřujícího se drogového trhu, jehož temná síť může přinést vážné problémy pro ty, kdo se s ní zapletou.

V hlavním městě Bangkoku i v dalších turistických oblastech lze marihuanu poměrně snadno sehnat, což láká nejen zahraniční návštěvníky, ale také stále více mladých Thajců z movitějších vrstev. Takové jednání však představuje obrovské riziko, neboť thajské zákony jsou vůči drogám mimořádně přísné: za pašování hrozí tresty až 50 let vězení nebo dokonce trest smrti. Nejedná se přitom o plané hrozby – své o tom ví i několik českých občanů, kteří si zde nedodržování zákona draze zaplatili. K tomu přispívá i skutečnost, že v Thajsku není korupce neznámým pojmem, a domoci se spravedlnosti zde může být velmi obtížné.


Podvod s marihuanou

Jedním z typických podvodů, na které mohou turisté v Thajsku narazit, je tzv. "marihuanový podvod." V oblíbených turistických oblastech, například v Phuketu nebo na ostrově Ko Samui, se často odehrává scénář, kdy turista uzavře s místním barmanem dohodu o koupi marihuany. Co následuje? Barman okamžitě informuje policii, s níž si později rozdělí zisk.

Následně je turista zadržen a odvezen na "protidrogovou léčebnu", kde podle thajských zákonů obvykle stráví přibližně šest týdnů. To, že má doma rodinu, zaměstnání a další závazky, v této situaci nikoho nezajímá. Pokud však turista disponuje vyššími finančními prostředky, existuje možnost předčasného propuštění, často za asistence "ochotných" advokátních kanceláří. Částka, kterou za tyto služby turista zaplatí, se pohybuje kolem 4 000 eur (tedy přibližně 100 000 Kč). Tyto peníze si rozdělí právní kancelář a policie.


Thajské věznice

Podmínky v thajských věznicích jsou nesmírně tvrdé. Vězni čelí nejen velmi omezeným přídělům jídla a zoufalým hygienickým podmínkám, ale jsou zde vystaveni i psychickému a fyzickému nátlaku, což jen prohlubuje otřesnou povahu tamějšího vězeňského systému.

Spojené arabské emiráty

Hlavním městem Spojených arabských emirátů (SAE) je Dubaj, která je vnímána jako symbol přepychu a prosperity. Město, kde žije téměř 99 % obyvatel SAE, ztělesňuje luxus ve všech podobách – od exkluzivních automobilů, přes honosné hotely a umělé ostrovy, až po šperky s nejdražšími drahokamy. Všude je patrný život v okázalém luxusu.


Legislativa

SAE jsou zemí s hlubokou úctou k islámu a dodržují právní systém šaría, který pochází ze 7. století a zasahuje všechny sféry lidského života – politiku, obchod, rodinu, sexualitu, až po osobní hygienu. Šaríou se řídí více než miliarda muslimů po celém světě a striktně zakazuje konzumaci jakýchkoli omamných látek. Minimální trest za držení omamných látek je zde čtyřleté vězení.


Kuriózní postihy

  1. V září 2007 měl anglický turista nepředstavitelnou smůlu: na letišti v Dubaji mu celníci na podrážce boty objevili 0,003 g konopí. Toto téměř neviditelné množství ho dostalo na čtyři roky do vězení. Po šesti měsících, v únoru 2008, měl štěstí a dostal milost.
  2. Jiný případ se stal v roce 2010, kdy byl zadržen anglický DJ na základě udání, že údajně užívá hašiš. Policie u něj zjistila přítomnost THC v krvi, přestože poslední joint vykouřil v prosinci 2009 při pobytu v Anglii. Byl odsouzen na čtyři roky vězení.
  3. I když zde nejde o marihuanu, stojí za zmínku případ švýcarského občana, který byl při cestě z Londýna do Dubaje zadržen a odsouzen na čtyři roky vězení poté, co v jeho jídle objevili tři semena máku.
  4. Několikaletý trest obdržel také americký subdodavatel armády v Afghánistánu, který převážel marihuanu a hašiš z Kandaháru do Dubaje. Přestože lety z amerických základen nebyly běžně kontrolovány, narazil na problém, když během jízdy taxi nabídnul řidiči marihuanu. Ten krátce telefonoval v jazyce, kterému Američan nerozuměl, a zamířil na čerpací stanici, kde už na cestujícího čekala policie. Tento incident vedl k přísnějším kontrolám těchto letů.
  5. Obzvlášť tvrdý trest postihl 21letého Brita a 19letého Syřana, kteří prodali 20 g marihuany tajnému policistovi. Byli odsouzeni k trestu smrti, což je sankce neúměrná míře prohřešku, přičemž obdobný případ by v některých jiných zemích vedl jen k podmíněnému trestu. Avšak v SAE jsou drogové zákony neúprosné.

Austrálie

V minulosti byl nález konopí do 30 g v Austrálii řešen zpravidla pouze domluvou či symbolickou pokutou do 100 dolarů. V případě větších množství mohlo následovat až 2leté vězení či pokuta ve výši 2 000 dolarů, případně kombinace obou sankcí. V současné době je tolerance snížena na 10 g, přičemž množství přesahující 100 g se automaticky posuzuje jako obchod s drogami. Takové porušení zákona může být potrestáno minimálně 2 roky vězení a pokutou až 20 000 dolarů. Zákony rovněž přísně zakazují prodej kuřáckých pomůcek, jako jsou dýmky, papírky či filtry, s možnou pokutou 10 000 dolarů a až 24 000 dolarů, pokud jsou prodány nezletilým.

Mexico

Mexiko se potýká s vysokou kriminalitou, přičemž vláda vede tvrdý boj proti drogám. I držení malého množství marihuany nebo hašiše zde může vést k uvěznění nebo značným pokutám. Obchodování a pašování drog se přísně trestá a mexické zákony mezi "tvrdými" a "měkkými" drogami nerozlišují.

Chorvatsko

V roce 2013 došlo v Chorvatsku k zásadní změně drogových zákonů: držení omamných látek pro osobní potřebu je nyní posuzováno jako přestupek, nikoli jako trestný čin. Uživatelé se tak vyhnou vězení, ale nadále čelí vysokým pokutám.

Česko

České zákony ohledně konopí jsou sice mírnější než například v Thajsku, avšak jeho užívání zůstává nelegální. Držení malého množství marihuany pro osobní potřebu je považováno za přestupek a může být pokutováno až 15 000 Kč. Při držení většího než povoleného množství hrozí až 1 rok vězení. Pěstování konopí je rovněž zakázáno – pěstování malého množství je pokutováno až 15 000 Kč, při větším množství určeném pro osobní spotřebu hrozí až 6 měsíců vězení či finanční sankce. Za malé množství se považuje až 15 g na osobu, zatímco držení většího množství za účelem prodeje může být trestáno až 5 lety vězení.

Závěr

Celkově lze říci, že přístup k marihuaně a jejímu užívání se v jednotlivých zemích výrazně liší – od přísných trestů v zemích jako SAE nebo Austrálie, kde i malý přestupek může vést k vysokým pokutám či vězení, po tolerantnější přístup v Chorvatsku nebo Česku, kde je užívání pro osobní potřebu pokutováno spíše jako přestupek. Každá země si přesto stanovuje své vlastní limity, a turisté i místní obyvatelé tak čelí odlišným následkům, které odpovídají místním kulturním a právním normám.

ZDROJE:

  1. LÉČEBNÉ KONOPÍ S.R.O and -, 2013. Marihuana: Jaké jsou tresty ve světě a v ČR. www.semena-marihuany.cz [online]. Available at: https://www.semena-marihuany.cz/a/marihuana-jake-jsou-tresty-ve-svete