
Negativní dopady netopýřího trusu (Guano) na pěstování konopí
Pěstování konopí vyžaduje pečlivost, znalosti a volbu správných metod pro dosažení vysoké kvality rostlin. Mezi pěstiteli se netopýří trus často považuje za "zlatý standard" organického hnojiva díky svému bohatému obsahu živin, jako jsou dusík a fosfor, které podporují růst a výnos rostlin. Avšak i tento zdánlivě přírodní zázrak přináší svá rizika, zejména při nevhodném zacházení nebo nedostatečné informovanosti o jeho vedlejších účincích. Tento článek se zaměřuje na jedno z největších nebezpečí spojených s netopýřím trusem, histoplazmózu, a na jeho dopady na pěstitele konopí.

Použití netopýřího trusu při pěstování marihuany
Studie těchto dvou případů zdůraznila, že s rostoucím pěstováním marihuany, zejména po její legalizaci, mohou být pěstitelé nevědomky vystaveni plísni. Studie proto vyzývá k testování netopýřího trusu v hnojivech a k šíření povědomí o ochranných opatřeních, jako je nošení masek.
Výzkumník z University of Rochester, který tuto studii vedl, uvedl, že osoby s oslabeným imunitním systémem jsou ve vyšším riziku, a proto by mělo být pěstování marihuany zahrnuto do anamnézy pacientů, aby se usnadnila včasná diagnostika a prevence. Netopýří trus, což jsou výkaly netopýrů, je přírodní hnojivo bohaté na dusík, které prospívá růstu rostlin včetně marihuany. Podporuje zlepšení struktury půdy, zdravou mikrobiální aktivitu a lepší vstřebávání vody a živin. Na rozdíl od syntetických hnojiv uvolňuje netopýří trus živiny pomalu, což minimalizuje riziko přehnojení rostlin. Navíc pomáhá chránit proti plísním na listech, podporuje růst, zvyšuje produkci pryskyřice a revitalizuje půdu.
Marihuana pěstovaná s netopýřím trusem má údajně komplexnější aroma a chuť než ta, která je pěstována se syntetickými hnojivy. Autoři studie však zdůrazňují význam veřejného povědomí, ochranných opatření, jako je nošení masek, a regulačního testování biohnojiv pro snížení rizik, zejména u lidí s oslabenou imunitou. Studie také vyzývá poskytovatele zdravotní péče, aby byli obezřetnější při diagnostikování histoplazmózy, zejména u pěstitelů marihuany. Zároveň zdůrazňuje nutnost testování komerčního netopýřího trusu na přítomnost Histoplasma a poučování uživatelů o správném zacházení, aby se předešlo plísňovým infekcím.

Studie zabývající se negativním dopadem netopýřího trusu na pěstování konopí
Pěstování konopí není jednoduchým úkolem a v některých případech může být dokonce nebezpečné. Nedávná studie publikovaná v časopise Open Forum Infectious Diseases upozornila na rizika spojená s používáním netopýřího trusu jako hnojiva při pěstování konopí. Podle této studie s názvem "Histoplazmóza spojená s expozicí netopýřímu trusu u pěstitelů konopí: dva případy" bohužel dva muži zemřeli po vdechnutí spor obsažených v netopýřím trusu. Tito muži podlehli plísňové infekci zvané histoplazmóza, která je spojována s výkaly netopýrů a ptáků a jejich využitím při pěstování konopí. Netopýří trus bývá v některých médiích propagován jako "superpotrava" pro konopí díky svému vysokému obsahu dusíku, fosforu a dalších organických látek. Histoplazmóza se častěji vyskytuje v údolích řek Mississippi a Ohio, jak uvádí Forbes (1). Míra úmrtnosti u hospitalizovaných případů této infekce činí 5–7 %, přičemž každoročně může postihnout 1–2 osoby na 100 000 obyvatel v oblastech, kde jsou případy hlášeny. Podle abstraktu studie dochází k přenosu vdechnutím spor plísně, když dojde k narušení substrátu, který je obsahem plísně kontaminován. Mírnější případy často zůstávají nediagnostikovány nebo nenahlášeny, jak uvádí zpráva Centers for Disease Control and Prevention z roku 2024. Zmíněné případy se odehrály v Rochesteru ve státě New York. Použitý netopýří trus pocházel buď z divokého sběru, nebo z komerčního prodeje.
První případ popisuje 59letého muže s předchozí silnou konzumací tabáku a konopí inhalací, revmatoidní artritidou léčenou Adalimumabem a emfyzémem. U tohoto pacienta bylo nedávno provedeno vyšetření zobrazovací metodou, která odhalila nádor na hrtanu. Byl hospitalizován pro respirační selhání v Strong Memorial Hospital (Rochester, New York). Biopsie prokázala přítomnost kvasinkových forem odpovídajících Histoplasma. Pacient uvedl, že používal netopýří trus jako hnojivo pro pěstované konopí, které následně kouřil. Trus si zakoupil online.
Druhý případ se týkal 64letého muže, který byl hospitalizován pro hypoosmolární hyponatrémii, úbytek hmotnosti o 16 kg během několika měsíců a chronický kašel. Pacient měl za sebou aortobifemorální bypass, kouření tabáku, inhalaci konopí a konzumaci alkoholu. Uvedl, že měl v plánu sbírat netopýří trus z půdy svého domu, kde byla netopýří kolonie, a použít jej jako hnojivo pro své rostliny konopí. Trus několikrát zkontroloval. Studie poznamenala, že federální agentury ani Ministerstvo zemědělství státu New York běžně netestují produkty z netopýřího trusu na přítomnost H. capsulatum (druh dimorfní houby). Zdůraznila obtížnost laboratorního kultivování této plísně. Studie doporučuje strategie ke snížení rizika, jako je označování produktů a zvyšování povědomí veřejnosti o nebezpečí spojeném se sběrem nebo používáním netopýřího trusu jako hnojiva. Varuje, že s rostoucím domácím pěstováním konopí mohou být určité skupiny, například osoby s oslabeným imunitním systémem, více ohroženy touto nemocí. Lékaři by měli zahrnout historii používání konopí a pěstování mezi dotazy na pacienty, což by mohlo napomoci včasné diagnostice histoplazmózy.
Závěr
Netopýří trus může být lákavou volbou pro pěstitele, kteří chtějí maximalizovat kvalitu a výnos svých rostlin. Nicméně jeho použití není bez rizika, zejména pokud jde o zdraví pěstitelů. Studie ukazují, že inhalace spor plísně Histoplasma capsulatum může vést k závažným infekcím, které mohou být v některých případech i smrtelné. Je proto zásadní, aby pěstitelé přistupovali k používání netopýřího trusu obezřetně, využívali bezpečnostní opatření a byli informováni o možných rizicích. Přestože existují i jiné metody pro dosažení špičkové kvality konopí, je netopýří trus jednou z nejznámějších možností, která si však žádá zodpovědný přístup.
ZDROJE:
COLLI, Madeline and Erin MCEVOY, 2024. The negative effects bat guano brings to cannabis cultivation. Cannabis Science Tech [online] [accessed. 2024-12-23]. Available at: https://www.cannabissciencetech.com/view/the-negative-effects-bat-guano-brings-to-cannabis-cultivation
SABAGHI, Dario, 2024. How bat guano turned deadly for two men growing marijuana. Forbes [online] [accessed. 2024-12-23]. Available at: https://www.forbes.com/sites/dariosabaghi/2024/12/17/how-bat-guano-turned-deadly-for-two-men-growing-marijuana/
WIKIPEDIA CONTRIBUTORS, 2024a. Histoplasma capsulatum. Wikipedia, The Free Encyclopedia [online]. Available at: https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Histoplasma_capsulatum&oldid=1223891336