
Rozdělení typů kratomů (Mitragyna)
Bezpečnost a předsudky týkající se užívání a prodeje konopí jsou dlouhodobě Mitragyna, podobně jako jiné rostliny, zahrnuje různé druhy. Kromě nejznámější Mitragyna speciosa existují i další, které se liší svým výskytem, vlastnostmi a charakteristikami. Tento rod zahrnuje celkem 10 popsaných druhů, přičemž šest z nich se nachází v Asii a čtyři v Africe. Mezi asijské druhy patří například Mitragyna speciosa, Mitragyna tubulosa, Mitragyna rotundifolia, Mitragyna parvifolia, Mitragyna diversifolia a Mitragyna hirusta. Zejména Mitragyna parvifolia a Mitragyna rotundifolia jsou známé pro své léčivé účinky.
Africké druhy zahrnují Mitragyna ledermannii, Mitragyna rubrostipulata, Mitragyna inermis a Mitragyna stipulosa, které jsou tradičně využívány k léčbě nemocí jako malárie, revmatismus, kardiovaskulární onemocnění, záněty, bolesti hlavy a cukrovka. Kůra těchto rostlin se v Nigérii často kombinuje s Garcinia kolou při léčbě trypanosomiázy. Odvar z listů Mitragyna inermis se používá v Pobřeží slonoviny k léčbě cukrovky a zánětů.
Nejznámějším druhem je však stále Mitragyna speciosa, proslulá svým obsahem psychoaktivních alkaloidů. Z tohoto důvodu se používá jako náhražka opia nebo při samoléčbě závislosti na něm. S pokračujícím výzkumem v oblasti taxonomie je možné, že klasifikace těchto druhů se v budoucnu změní.

Odrůdy rostliny Mitragyna speciosa
Podle dostupných informací se odrůdy kratomu odlišují na základě původu rostliny. Nejznámější odrůdou je Maeng Da. Dalším způsobem rozdělení kratomu je podle barvy žilnatiny listů.
Listy se zelenou žilnatinou
Kratom s listy se zelenou žilnatinou má mírně stimulační a současně mírně sedativní účinky na lidský organismus. Zelená žilnatina těchto listů má potenciál vyvolat pocity euforie.
Listy s bílou žilnatinou
Světlejší barva žilnatiny listů Mitragyna speciosa je považována za znak mladší rostliny. Zkušenosti ukazují, že listy s bílou žilnatinou obsahují méně 7-hydroxymitragyninu a používají se zejména pro svůj vysoký potenciál vyvolat euforii.
Listy s červenou žilnatinou
Červená žilnatina listů, jak ukazuje Obrázek 3a, je spojována s vyšší zralostí rostlin, což znamená i vyšší obsah alkaloidů. U mladších rostlin tvoří mitragynin jen malou část obsahu, což ovlivňuje i účinky produktů z těchto listů. Listy s červenou žilnatinou mají silnější analgetické účinky, pomáhají s relaxací a mohou zmírnit abstinenční příznaky po opioidech.
Předpokládá se, že kvůli rozdílnému složení a obsahu alkaloidů se účinky jednotlivých typů kratomu liší. Kratomové produkty jsou podle barvy žilnatiny připisovány různým vlivům na lidský organismus. Navzdory těmto fytochemickým rozdílům však zůstává otázkou, do jaké míry ovlivňuje očekávaný účinek samotné očekávání (placebo) podpořené marketingem.
Barevné označení se také používá k rozlišení kratomu podle způsobu jeho zpracování, což může někdy vést k nedorozuměním. Procesy úpravy komerčních kratomových produktů jsou podrobněji popsány v následující kapitole.

Komerčně prodávané druhy kratomu
Na trhu je k dispozici mnoho druhů kratomu, které se liší jak přirozenou barvou žilek listů, tak způsobem jejich zpracování. Mezi nejběžnější komerční názvy patří zelený, bílý a červený kratom. Dále jsou k dostání druhy jako žlutý, zlatý, hnědý a černý kratom. Z těchto variant je nejpopulárnější klasický zelený kratom.
- Zelený kratom je nefermentovaný a zpracovává se velmi šetrně. Listy rostliny Mitragyna speciosa jsou pouze sušeny a mleté na jemný prášek. Nejčastěji se suší jeden den na slunci, poté se dosušují v sušárnách. Díky tomuto rychlému procesu si zelený kratom uchovává svou přírodní barvu a svěží vzhled. Jeho vůně je často přirovnávána k zelenému čaji nebo čaji Matcha.
- Bílý kratom je druhý nejpopulárnější a často ho preferují sportovci a studenti díky jeho energetizujícím účinkům, které jsou srovnávány s kávou. Listy se sbírají, když jsou ještě mladé, a suší se pomalu ve tmě, poté na jeden den na slunci. Během tohoto procesu ztrácejí chlorofyl, což jim dodává světlou barvu.
- Červený kratom se odlišuje od zeleného a bílého tím, že je fermentovaný. Jeho načervenalá barva je výsledkem fermentace a zralosti listů s červenými žilkami. Listy se uzavírají do neprodyšných pytlů a fermentují se asi 7 dní. Vůně červeného kratomu připomíná sušené ovoce.
- Žlutý kratom vzniká smícháním červeného a zeleného kratomu nebo zkrácenou fermentací. Tento druh je kompromisem mezi červeným a zeleným kratomem.
- Černý kratom je v podstatě červený kratom, který je navíc pražený, což mu dodává vůni podobnou kávě.
- Hnědý kratom je nejdéle fermentovaný. Čerstvé listy jsou uzavřeny v pytlích a fermentovány asi 11 dní, což vede ke vzniku jeho hnědé barvy.
Prodejci také rozlišují své produkty podle původu rostliny a částí, které byly použity, což vede k názvům jako Kratom Borneo White, Kratom Bali Green nebo Kratom – Stem and Vein (stonky a žíly). Některé produkty nesou označení "Premium".
Závěr
Závěrem lze říci, že kratom je dostupný v různých formách a variantách, které se liší barvou žilnatiny listů, způsobem zpracování a původem. Každý typ kratomu má své specifické vlastnosti a účinky, což umožňuje uživatelům vybrat si podle svých preferencí a potřeb. Navzdory rozdílům v obsahu alkaloidů a metodách výroby je důležité zvážit, jakou roli hraje očekávání a marketing při vnímání účinků jednotlivých druhů.
ZDROJE:
KVASNIČKOVÁ, Pavla. Kratom a jeho psychoaktivní složky. 2024. Upce.cz [online]. Available at: https://dk.upce.cz/server/api/core/bitstreams/d5af90f2-107b-47c0-99fc-ada8cf5921a2/content