Schválení částečné legalizaci konopí pro rekreační účely v Německu

23.02.2024

Od 1. dubna Německo částečně legalizuje konzumaci konopí pro rekreační účely. Navzdory odporu opoziční konzervativní unie CDU/CSU schválili poslanci Spolkového sněmu zákon, který umožňuje mít doma až 50 gramů konopí a pěstovat pro vlastní potřebu nejvýše tři rostliny. Zákon také umožňuje vznik pěstitelských klubů, které mohou pro své členy měsíčně produkovat až 25 kilogramů konopí.

Před hlasováním se spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach snažil přesvědčit poslance o nezbytnosti částečné legalizace konzumace i pěstování konopí. Lauterbach uvedl, že cílem je boj proti černému trhu a lepší ochrana dětí a mládeže. Poukázal na to, že stávající stav není udržitelný, protože počet mladých konzumentů marihuany se v letech 2011 až 2021 zvýšil o 50 procent u věkové skupiny 12 až 17 let a o 100 procent u věkové skupiny 18 až 25 let.

Legální užívání marihuany ve světě

Obchod s marihuanou a hašišem byl poprvé na mezinárodní úrovni omezen revizí Mezinárodní konvence o opiu z roku 1925, která vstoupila v platnost v roce 1928. Přísnější regulace následovala s Jednotnou konvencí o omamných látkách z roku 1961, účinnou od roku 1975. V roce 1976 Nizozemsko legalizovalo držení malého množství marihuany, což vedlo k otevření známých coffee shopů, kde je možné legálně koupit malé množství lehkých drog. Nicméně prodej a pěstování konopí ve velkém měřítku zůstává v Nizozemsku nelegální. Koncem minulého roku zahájilo Nizozemsko pilotní projekt legalizace spotřeby a výroby marihuany, zatímco výroba a prodej byly povoleny ve dvou městech na jihu země.Rekreační užívání marihuany je legální v osmi zemích: Uruguayi, Kanadě, Jihoafrické republice, Mexiku, Thajsku, na Maltě, v Lucembursku a Gruzii. Od 1. dubna se k nim připojí Německo. Komerční prodej pro rekreační užívání je legální v Kanadě, Thajsku a Uruguayi. Ve Spojených státech je marihuana na federální úrovni nelegální, ale rekreační užívání je povoleno ve 24 státech, dvou teritoriích a ve washingtonském federálním distriktu. V Austrálii je rekreační užívání marihuany nelegální na federální úrovni, ale je povoleno v Teritoriu hlavního města Austrálie.

Děti a mládež mají snadný přístup k marihuaně díky černému trhu, kde jsou produkty podle ministra zdravotnictví Lauterbacha značně znečištěné a obsahují toxické látky. Lauterbach varoval, že ignorování problému nebo debaty v hospodách nic nevyřeší. Podle něj je jediným řešením částečná legalizace, která by vytvořila legální alternativu k černému trhu a umožnila lepší informovanost o účincích marihuany na dětské mozky. Plánuje také zpřísnit tresty pro ty, kteří organizovaně prodávají marihuanu dětem a mládeži.

Lauterbach uznává, že toto rozhodnutí není jednoduché, ale odborníci na závislosti doporučují tuto cestu jako nezbytnou k odstranění tabuizace a trestání. Hlasování o návrhu předcházela několikaměsíční debata, ve které se konzervativní opoziční unie CDU/CSU ostře postavila proti návrhu. Konzervativci také v pátek upozorňovali na to, že povolené množství konopí na veřejnosti je příliš velké, což podle nich usnadní práci překupníkům.

Nakonec vládní návrh podpořilo 407 poslanců, proti bylo 226 a čtyři se zdrželi hlasování.

Pěstitelské kluby

Návrh schválený Spolkovým sněmem neznamená úplnou legalizaci konopí; často se proto hovoří o částečné legalizaci nebo dekriminalizaci. Držení a pěstování konopí zůstává nadále regulováno. Od 1. července začnou fungovat pěstitelské kluby, které mohou mít maximálně 500 členů a nesmí být situovány do 100 metrů od školek, škol a zařízení pro mládež. Tyto kluby budou sloužit jako výdejová místa, kde si členové mohou měsíčně obstarat až 50 gramů konopí s maximálním denním limitem 25 gramů. Na veřejnosti mohou dospělí beztrestně držet až 25 gramů, zatímco v soukromí mohou mít až 50 gramů. Stejně jako v České republice je i v Německu legální užívání konopí pro léčebné účely, které mohou lékaři předepisovat pacientům s chronickými bolestmi, roztroušenou sklerózou, rakovinou nebo AIDS.